Velkoplošný tisk - reklamní plachty

PageRank PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 10 Prosinec 2011 15:48

PageRank 

Pagerank (PR) je číslo, vyjadřující popularitu webu. Každý web má nějaký pagerank (minimálně nulový). Když web odkazuje na jiný web, část pageranku mu předává (sám ale o žádný nepřichází, jen zvýší hodnotu pageranku druhého webu o poměrnou část vlastního).
Tedy čím více webů s vyšším pagerankem na můj web odkazuje, tím vyšší pagerank bude mít i můj web.
Čím vyšší pagerank stránka má a čím méně dalších odkazů se na ní vyskytuje, tím vyšší hodnotu pageranku předá.

Původ PageRanku 

Pagerank jako hodnotící kritérium vymyslel Larry Page – jeden ze zakladatelů vyhledávače Google.
Název Pagerank tedy patří pouze Googlu. Ostatní vyhledávače jej jako kritérium převzaly a nazývají ho po svém. Princip je ale stejný a obecně se mluví o pageranku.

K čemu je pagerank dobrý? 

Pagerank může být jedním z kritérií, podle kterých vyhledávače či katalogy řadí své odkazy při vyhledávání i v sekcích. Podstata pageranku totiž spočívá v poměrně logickém předpokladu, že když na stránku odkazuje více webů a tyto weby jsou kvalitnější (mají vyšší pagerank), že taková stránka je pak také kvalitním a tedy relevantnějším zdrojem (přece proč by nějaký třeba odborník odkazoval na podřadný amatérský článek).

Pagerank stránek jednoho webu 

Hodnota pageranku se vypočítává pro každou stránku zvlášť, tj. různé stránky webu mají různě vysoký pagerank. Nejvyšší pagerank má ve většině případů úvodní stránka webu. Je to proto, že na ní obvykle vedou odkazy z jiných webů (např. katalogů) a obvykle na ní vede odkaz i z každé stránky vlastního webu.
Jednotlivé stránky webu si mezi sebou Pagerank také předávají, stejně jako je předán pagerank stránce cizí.

Tématický pagerank 

Tématický pagerank je situace, kdy vyhledávač zohledňuje kromě samotné hodnoty předávaného pageranku také téma obou webů (odkazujícího a odkazovaného). Pokud oba weby mají téma společné, pak hodnota takového odkazu je samozřejmě vyšší. Pokud odkazuje web zoologické zahrady na web kovohutního průmyslu, vyšší hodnotu takový odkaz nemá.
Aktualizováno Čtvrtek, 26 Duben 2012 03:52